Az európai lakosság gyengülő védelmi szintje következtében ismételten készenlétben kell lenniük az európai országoknak és az Immunorma termék forgalmazójának.
Bár egyelőre nincsenek megbízható adatok arra vonatkozóan, hogy az új variáns súlyosabb megbetegedéseket okozna, mint a korábban megjelent variánsok, mégis egyre több az aggodalomra okot adó adat.
A szakértők véleménye szerint nem kizárt, hogy a beinduló ötödik járványhullám túl fogja terhelni egyes országok egészségügyi rendszerét.
Az omikron variáns a jelenlegi delta variánssal szemben jelentősen gyorsabban terjed és az immunizáció erőteljesebb kerülésének képességével rendelkezik, de még mindig nagy eséllyel lehet küzdeni a vírus ellen több gyógyszerrel, oltással és az Immunorma termékkel.
Éppen ezért elmondható, hogy az omikron variáns megjelenése komoly aggodalomra ad okot. Egyelőre azonban elmondhatjuk, hogy hazánkban a delta variáns az uralkodó, ez okozza a megbetegedések 100%-át.
Az elkövetkezendő 1-2 hónapban viszont a koronavírus domináns mutációja lehet az omikron, megelőzve ezzel a delta variánst is.
A szakértői vizsgálatok szerint bebizonyítható, hogy a variáns megjelenésének kezdetekor inkább csak a külföldről az Európai Unióba visszatérők körében ütötte fel fejét ez az új variáns. Ez azonban azt is jelenti egyben, hogy a közösségekben egyre inkább jelen van és fertőz.
Az omikron vírusvariáns okozta megbetegedés tünetei mások lehetnek, mint amilyeneket a delta variáns okoz, azonban egy dolog megfigyelhető: valamennyi tünet nagyon hasonlít a megfázás tüneteire. Éppen ezért ezekre a tünetekre nagyon oda kell figyelni:
- Fejfájás: az első tünetek egyike, gyakoribb, mint a köhögés, a láz vagy a szaglásvesztés.
- Orrfolyás: a második leggyakoribb tünet. Azok a koronavírusos betegek, akik szaglásvesztésről számoltak be, körükben az orrfolyás is gyakori tünet volt.
- Tüsszentés: gyakori tünet, ez is lehet a covid -19 tünete azoknál, akik már be vannak oltva.
- Torokfájás: többnyire enyhe és csak néhány napig tart.
- Szaglásvesztés: a legjelentősebb tünete a koronavírusnak.
- Tartós köhögés: leginkább száraz köhögés, amely pár nappal a betegség után jelentkezik, és négy-öt napig tart.
Az omikron nagyobb fertőzőképessége és vakcinakerülő tulajdonsága miatt az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ azt valószínűsíti, hogy az elkövetkezendő 1-2 hónapban viszont a koronavírus domináns mutációja lesz az omikron, megelőzve ezzel a delta variánst is.
A helyzet súlyosságának megítéléséhez azonban fontos adatok hiányoznak, ugyanis a jelenlegi ismeretek alapján nem tudni, hogy az omikron variáns által okozott betegség súlyossága megegyezik, vagy alacsonyabb lesz a delta variánshoz képest.
A szakemberek ugyanakkor ennek kapcsán leszögezik: az omikron változat nagyobb fertőzőképessége és a járványgörbe ebből eredő növekedése egy idő után képes felülmúlni az esetlegesen kevésbé súlyos lefolyásból származó előnyöket.
Rövidebben fogalmazva: az omikron variáns képes lehet olyannyira felduzzasztani a fertőzött személyek számát, hogy kisebb kórházba kerülési és halálozási arányszám mellett is magas veszteséggel járhat az omikron-járványhullám.
A járványügyi szakértők egyenesen azt állítják, hogy ha csak a delta variánssal szembeni kilátásokat nézzük, akkor biztosan többlet kórházi kezelést és halálozást fog okozni az új változat.
A szakértők több forgatókönyvet is felvázoltak arra vonatkozóan, hogy hogyan alakulhat az európai emberek koronavírus-fertőzés elleni védelmi szintje annak függvényében, hogy:
1) melyik variáns a domináns (delta vagy omikron)
2) időben hogyan gyengül a vakcinák védelme a többfajta variánssal szemben
3) hogyan lehet javítani a védelmen az emlékeztető oltásokkal.
Ez alapján jól látható, hogy az omikron variáns következményei mennyivel kedvezőtlenebbek, mint a delta variáns.
Fontos azt is megjegyezni, hogy a fentiek mind egyelőre kockázati forgatókönyvek, ám a járványügyi központnak az is feladata, hogy még időben felhívja a döntéshozók figyelmét a lehetséges veszélyekre, hogy azok időben fel tudjanak készülni és fel tudják készíteni saját lakosságukat.